Min kitesurfing blogg Min Träningsblogg

Suuntos bloggevenemang

17 February 2011

Ikväll har jag deltagit i Suuntos bloggevenemang som ordnades i Salmisaaren liikuntakeskus. Det var en riktigt rolig och intressant kväll med några andra trevliga bloggare.

mat

Kvällen börjades med ett lätt kvällsmål av alla slags läckerheter.

Sen fick vi höra på en otrolig berättelse om hur Annakaisa Vääräniemi gått ner 68 kilo, helt fantastiskt. Hon poängterade att allt handlar om vilja att själv förändras. Några saker som hjälpt henne med sin viktnedgång var att ha saker att göra, planera kosten i förväg, och att tänka på det positiva och hälsosamma istället för det ohälsosamma.

Vi fick höra det senaste nytt från L’oreal (Biotherm) och testa olika hudvårdsprodukter.

biothermHär är några produkter från Biotherm. Den blåa flaskan sägs påskynda viktminskning! Krämen sägs aktivera fettcellerna och påverka kollagenet i huden att bli stramare, så efter en månads användning utlovas en fastare mage. Låter nog lite för otroligt, men vem vet, kanske det fungerar. ;) Oljan längst till höger skulle jag behöva till mina torra vinterben.

elixiaEfteråt blev det konditionstestning och träning på Finlands största och nyaste Elixia, jättesnyggt var det där med en spa-avdelning och allt.

Elixia Salmisaari

Elixia

I det här häftiga Cardio-rummet blev det konditionstest med våra nya Suunto M5-klockor. 1,6 kilometer gång i så snabb takt som möjligt, klockan tog tiden och gav direkt resultatet på konditionsnivån. Jag hade bra kondition, tyckte klockan. :)

Alla saker jag fickDet var som självaste julafton att komma hem och öppna påsarna från Suunto, Biotherm och Elixia. Biotherm krämerna blev jag genast förälskade i, vilken skillnad från min vanliga Nivea! Och gott doftar de också. Pulsklockan är speciell eftersom man kan koppla den till ett datorprogram, movescount och göra upp ett träningsprogram där som man sedan enkelt kan följa via klockan under träningen. Men jag skriver ett nytt inlägg om det när jag har förstått hur det fungerar.

Min fina mössa jag fick. Tack Suunto för en trevlig kväll!

Jag har idag skrivit vilken verkan ortosbehandling har för idiopatiska tågångare i mitt examensarbete. Det finns ortoser av plast, gips eller dragkedjsortoser som används för idiopatiska tågångare. Som jag trodde så var det ett större antal studier som inte sett någon signifikant förbättring av tågången med ortosbehandling än de studier som visade en förbättring i tågången. Två studier visade att en signifikant förbättring av gången hade skett med ortosbehandling. Samtidigt skedde en ökning i dorsalflexionen. Dock fanns ännu starkare evidens med fem studier med lika hög kvalitet som inte hade sett någon signifikant förbättring av gången och dorsalflexionen med ortosbehandling. I allmänhet har kirurgiskt behandlade grupper visat bättre resultat än de som fått ortosbehandling. Dessutom ska man ju komma ihåg att det kan vara jobbigt för barnet att använda en ortos, vare sig det är på dagen eller natten, så jag anser att man borde fundera på annan form av behandling istället. Men flera studier som undersöker ortosbehandlingens långvariga inverkan behövs.

Här kan du läsa mina andra inlägg om idiopatisk tågång och auditiv feedback för tågångare.

bicepsStudier har visat att underkroppen kräver mer träning än överkroppen vid styrketräning. Man har kommit fram till att benen kräver mycket mer träning än till exempel vad armar, bröst och så vidare kräver innan det ger någon effekt. Överkroppen skulle behöva bara ett set medan underkroppen kräver minst tre set innan benens muskler har byggts upp under träningspasset. För att benen skall få full effekt krävs minst tre träningspass i veckan utan längre träningsuppehåll. Det kan ju vara värt att tänka på, eftersom iallafall jag alltid tränar med sama set oberoende av muskelgrupp. Men tidskrävande låter benträningen, tre gånger i veckan är nog lite mycket, jag antar att jag får nöja mig med halvt bra tränade ben.

Välkommen!

Jag är Lina Björkskog, en 88:a som för tillfället är bosatt i Helsingfors tillsammans med min underbara man. Jag är en färsk fysioterapeut och är intresserad av kitesurfing och träning i alla former.

På min blogg kan du hitta inlägg med fokus på träning, hälsa, välbefinnande och adrenalinkickar!

Jag har delat upp min blogg i två delar för att underlätta läsandet - en rosa träningsblogg och en blå kitesurfingblogg.

Häng med på Facebook!

Öka fettförbränningen

Fråga vad som helst om träning!




Fråga:

Ditt namn:

E-post:

2+9=? 

 Jag vill också prenumerera på Linas nyhetsbrev


Jag svarar på frågan i ett inlägg inom kort!

Klicka här för att hitta alla besvarade frågor!

Gamla inlägg

Bloggtoppar

Bloggtopplistan för Finlandssvenska bloggar - Bloggar.fi Blogilista