Min kitesurfing blogg Min Träningsblogg

Jag märkte att jag hade många frågor om träning som hade glömts bort i inkorgen, så här kommer några fler i en salig blandning. Frågorna rör sig om allt från hur man får bort gäddhäng till ont i armarna vid löpning, ljudlösa övningar och hur man tränar höftens muskler.

Nina frågade:

Hej! Ja, det är det där med gäddhänget … Jag har gått ner en del, å då har det dessutom uppstått skrynklig hud vid armhålorna! Vad att göra åt det? Å sen är det så att jag har aldrig kunnat göra armhävningar … finns det nåt alternativ? Svårt oxå att göra den andra ‘bakvända’ armhävningen. Alternativ? Jag har ett gummiband. Jag är så ledsen för det här å jag vill inte ha på mig linne nu på sommaren :(

Skulle vilja ha ett intensivträningsprogram,som på kort tid ger reslutat. Dessutom är jag i dejtingsvängen, å jag vill inte klä av mig för jag skäms så :( å så har framsidan av kroppen (bålen å magen) blivit slapp av viktnedgången … vad göra? Hjälp!!!

Svar: Hej! Så kan det vara när man gått ner mycket i vikt och får för mycket “överloppshud”. Huden brukar nog automatiskt jämna ut sig med tiden, men det är svårt att få något snabbt resultat utan operation (vilket jag inte rekommenderar). Jag tycker absolut inte du ska skämmas, utan var stolt över att du gått ner i vikt! Att träna tricepsmusklerna kan göra att den slappa huden syns mindre, när armarna blir mera tonade. Här finns tips på övningar du kan göra hemma med gummiband. Men kom ihåg att ingen är perfekt, och jag tycker absolut att du ska ha linne på sommaren!

Johannes frågade:

Hej, jag bor i en lägenhet och kommer väldigt ofta hem sent från jobbet(vid 22-23), så jag kan inte göra några övningar som låter mycket, har du något tips på en bra uppvärmning som inte låter någonting?

Svar: Kanske burpees kunde vara ett alternativ? De kan man göra relativt ljudlöst, men höjer ändå pulsen rejält!

BURPEE

Josefin frågade:

Hej, jag är en sextonårig tjej som bara älskar din blogg och är lika intresserad av träning. Mitt problem är att jag har väldigt små höfter och även de minsta storlekarna i affären brukar vara för stora för mig.
Jag undrar om det finns några övningar som man kan göra för att få större höfter. Jag är 159 cm lång och tycker om att simma.

Svar: Hej Josefin! Det är bra att träna rumpan med vanliga övningar som ex knäböj, raka marklyft osv, men du kunde också träna gluteus medius, en liten muskel vid sidan av höften som kan göra att höften lite bredare. Du kunde exempelvis göra dessa övningar för gluteus medius.

Anna frågade:

Hej Lina! Jag funderade vad jag gör för “fel” när ja får sån värk i axlarna och neråt i armarna och nyckelbenen då jag springer? Det beror int på att jag spänner mej för jag har tänkt på det.

Svar: Hej Anna! Jag skulle rekommendera dig att boka tid hos en fysioterapeut för en ordentlig undersökning. Det kan röra sig om dålig hållning, spända muskler, fel muskelbalans eller liknande som gör att någon nerv blir i kläm och på så sätt strålar ner i armarna. Men det är svårt att säga så här över internet, så jag råder dig att kolla upp det så du ska kunna springa smärtfritt!

Sofie frågade:

Hej! Varifrån brukar du skaffa kinesiotejp?

Svar: Kinesiotejp finns att köpas i apotek, en rulle kostar ca 15 euro. Det kan hända att vissa idrottsaffärer också säljer kinesiotejp.

 

Nu blir det mycket kitesurfing här på bloggen, men måste ändå få skryta om hur bra kitedag vi haft vid Kallvik idag. Idag var det ännu bättre vind, så där så att man åkte och åkte och åkte allt tills man märkte att framlåren och magen började krampa av ansträngningen. Då om inte förr är det dags att sluta, så vi blev tvungna att åka hem även om det blåste, för att möjligtvis kunna gå imorgon.

Hoppen började ta sig idag, och de vanliga snurrarna började sitta. Råkade också ta en s-bend av misstag (!), så nu blir det att öva mera på det när jag vet hur man ska göra! Åh vad jag älskar kitesurfing. Känslan av att segla fram över vattnet med solen i ögonen, sen hoppa upp i luften och flyga iväg långt och länge. Det är nog något av det bästa jag vet!

kite kallvik

Kite kallvik grab

Kitesurfing Kallvik

Kite Kallvik

Kite kallvik raley

Välkommen!

Jag är Lina Björkskog, en 88:a som för tillfället är bosatt i Helsingfors tillsammans med min underbara man. Jag är en färsk fysioterapeut och är intresserad av kitesurfing och träning i alla former.

På min blogg kan du hitta inlägg med fokus på träning, hälsa, välbefinnande och adrenalinkickar!

Jag har delat upp min blogg i två delar för att underlätta läsandet - en rosa träningsblogg och en blå kitesurfingblogg.

Häng med på Facebook!

Öka fettförbränningen

Fråga vad som helst om träning!




Fråga:

Ditt namn:

E-post:

2+9=? 

 Jag vill också prenumerera på Linas nyhetsbrev


Jag svarar på frågan i ett inlägg inom kort!

Klicka här för att hitta alla besvarade frågor!

Gamla inlägg

Bloggtoppar

Bloggtopplistan för Finlandssvenska bloggar - Bloggar.fi Blogilista