Min kitesurfing blogg Min Träningsblogg

Vi var till Kallvik på sen kvällsurf ikväll. Alla började packa ihop sina drakar när vi kom fram, vilket är ett riktigt dåligt tecken när man själv är på väg ut. Men vinden drog igång igen, och efter att Jonathan åkt en liten stund testade jag 13 m2 med Jonathans bräda. Vinden kändes ganska byig, men jag fick riktigt bra fart ändå.

Jag svängde upp draken, pressade mig upp i ett hopp för få tag i en vindpust och flyga högt, högt uppåt, mycket högre än vad jag hade räknat med. Tittade neråt och såg vattnet långt dit ner. Kändes som om jag flög på en evighet där i luften, så länge att jag fick börja fundera hur jag ska styra draken för att inte krascha. Det lyckades någotsånär, draken for aningen för mycket ur powerzonen och jag föll de sista metrarna i vattnet, aningen omtumlad av det höga hoppet, men med en massa adrenalin i kroppen! Högsta hoppet hittills var det definitivt! Gubbarna på stranden tyckte inte det var konstigt att jag krashar brädor när de såg mitt hopp.

Sen kvällskiting

Jag med Gin Zulu 9 m2

PS. Ännu har jag inte hittat någon passlig bräda, så ifall någon har nåt bra erbjudande är det bara att ropa till!

 

Är det någon annan än jag som har problem med hur man ska förvara hemnyckeln under löprundor? Speciellt nu på sommaren då jag ofta springer med bara shorts har jag sällan några fickor att förvara nyckeln i. Jag brukar lösa problemet med att knyta fast nyckeln i skosnöret på mina löpskor, men det kan ibland störa löpsteget lite, och när jag löper i mina fivefingers som inte har snören så blir det problem.

Men nu håller man på planerar en ny produkt som ska lösa just detta problem. Om du vill svara på dessa frågor så är det större chans att produkten blir precis som du vill ha den.

Närmare info ges senare när produkten kommit till försäljning.

Har ni bloggläsare tips på hur man kan förvara nycklar under löprundor eller träning? Hur brukar du göra?

Välkommen!

Jag är Lina Björkskog, en 88:a som för tillfället är bosatt i Helsingfors tillsammans med min underbara man. Jag är en färsk fysioterapeut och är intresserad av kitesurfing och träning i alla former.

På min blogg kan du hitta inlägg med fokus på träning, hälsa, välbefinnande och adrenalinkickar!

Jag har delat upp min blogg i två delar för att underlätta läsandet - en rosa träningsblogg och en blå kitesurfingblogg.

Häng med på Facebook!

Öka fettförbränningen

Fråga vad som helst om träning!




Fråga:

Ditt namn:

E-post:

2+9=? 

 Jag vill också prenumerera på Linas nyhetsbrev


Jag svarar på frågan i ett inlägg inom kort!

Klicka här för att hitta alla besvarade frågor!

Gamla inlägg

Bloggtoppar

Bloggtopplistan för Finlandssvenska bloggar - Bloggar.fi Blogilista