Min kitesurfing blogg Min Träningsblogg

Tidig morgonsurfing i vågor

18 July 2012

Man kan ju fråga sig vad som får mig att stiga upp klockan sex på en ledig morgon och kränga på mig en kall och blöt våtdräkt, eftersom det antagligen inte låter så lockande. Jo, morgonsurfing i vågorna var det som stod på programmet eftersom vinden skulle sluta vid 9-tiden. Sagt och gjort, fyra yrvakna kitesurfare tog sig ut på dynerna strax efter soluppgången och fick någon timme i riktigt sköna vågor innan vinden dog ut.

Jag har inte åkt speciellt mycket vågor, så har inget speciellt vågbräde, men det gick fint med mitt twintip också. Det var svårt att ta sig ut i vattnet när stora vågor sköljde in hela tiden, samtidigt som man skulle få på sig brädan och snabbt styra ut för att undvika att bli träffad av en våg och mista brädan. Men efter några försök kom jag mig ut till de riktiga vågorna. Jag styrde mig fram till en våg med hjälp av kiten, och försökte att vågsurfa ner för vågen utan drag från kiten. Totally worth it att stiga upp klockan sex!

vagor hvide sande kitesurfing

vagor hvide sande kitesurfing

 


Det här inlägget är postat i KITESURFING.

Annonser:

Leave a Reply

Välkommen!

Jag är Lina Björkskog, en 88:a som för tillfället är bosatt i Helsingfors tillsammans med min underbara man. Jag är en färsk fysioterapeut och är intresserad av kitesurfing och träning i alla former.

På min blogg kan du hitta inlägg med fokus på träning, hälsa, välbefinnande och adrenalinkickar!

Jag har delat upp min blogg i två delar för att underlätta läsandet - en rosa träningsblogg och en blå kitesurfingblogg.

Kitesurfing Sponsors

Häng med på Facebook!

Öka fettförbränningen

Fråga vad som helst om träning!




Fråga:

Ditt namn:

E-post:

2+9=? 

 Jag vill också prenumerera på Linas nyhetsbrev


Jag svarar på frågan i ett inlägg inom kort!

Klicka här för att hitta alla besvarade frågor!

Gamla inlägg

Bloggtoppar

Bloggtopplistan för Finlandssvenska bloggar - Bloggar.fi Blogilista