Min kitesurfing blogg Min Träningsblogg

Träna dig till en bra hållning

24 October 2011

En bra hållning gör att balansen mellan musklerna i kroppen bibehålls samtidigt som risken för överbelastningsskador minskar. Men samtidigt vet vi alla hur enkelt det är att axlarna och hakan går framåt och ryggen är överbelastad. Här har jag photoshoppat en bild som visar hur musklerna vanligtvis påverkas av en dålig hållning i takt med människans åldrande. De gröna plusen betyder att musklerna är spända och överbelastade, medan de röda minusen anger de muskler som är försvagade.

Har du dålig hållning? Testa dig själv genom att titta på dig från sidan, be exempelvis någon att fota din hållning. Vid en bra hållning ska det gå en lodrät linje gå genom örat, axeln, mitten på höften (trocanter major), mitten av/strax bakom knäna och mitt genom fotknölen.

Men hoppet är inte ute även om du märker att du har en dålig hållning! Läs fortsättningen för att ta reda på hur du kan träna dig till en bra hållning igen.

 Bra och dålig hållning

Den vanliga synen är ju framåtroterande axlar på grund av för spända bröstmuskler och för svaga skulderbladsmuskler. Om du har det problemet lönar det sig att träna skuldermusklerna och strecha bröstmusklerna. Det vanliga är också att magmusklerna (speciellt de inre) är för svaga medan ryggen är överbelastad, vilket orsakar ryggont. Läs mina gamla inlägg om hur du tränar dina inre magmuskler här eller här.

Det är också en ganska vanlig syn att höftböjarna är för spända medan rumpans muskler är för svaga, vilket orsakar en ökad svank i ryggen och ökar risken för ryggont. Du kan läsa hur du kan träna rumpan här (nummer 1 och 5), här eller här. Undvik att göra magövningar där höftböjarna aktiveras för mycket (exempelvis benlyft och fällkniv). Att baklåren är spändare än framlåren är kanske vanligare hos äldre, men ofta ser man ju nog strama baklår också lite överallt. Träna upp framlåren och töj på baklåren.

Men ganska självklart egentligen – stretcha på plusen och träna upp minusen. Dessa anvisningar är ju förstås generella, men eftersom muskelbalansen påverkas på detta sätt hos de flesta människor så valde jag att skriva om det. Du kan också nu som då stanna upp i vardagen och fundera på din hållning. Ta en titt i spegeln, och tänk på den lodräta linjen!

 

 


Det här inlägget är postat i Fakta om träning, FYSIOTERAPI, Träningsblogg.

Annonser:

2 kommentarer to “Träna dig till en bra hållning”

  1. Mycket bra inlägg och trevlig blogg. Lägger till dig på min blogroll.

  2. Tack för det! :)

Leave a Reply

Välkommen!

Jag är Lina Björkskog, en 88:a som för tillfället är bosatt i Helsingfors tillsammans med min underbara man. Jag är en färsk fysioterapeut och är intresserad av kitesurfing och träning i alla former.

På min blogg kan du hitta inlägg med fokus på träning, hälsa, välbefinnande och adrenalinkickar!

Jag har delat upp min blogg i två delar för att underlätta läsandet - en rosa träningsblogg och en blå kitesurfingblogg.

Häng med på Facebook!

Öka fettförbränningen

Fråga vad som helst om träning!




Fråga:

Ditt namn:

E-post:

2+9=? 

 Jag vill också prenumerera på Linas nyhetsbrev


Jag svarar på frågan i ett inlägg inom kort!

Klicka här för att hitta alla besvarade frågor!

Gamla inlägg

Bloggtoppar

Bloggtopplistan för Finlandssvenska bloggar - Bloggar.fi Blogilista