Min kitesurfing blogg Min Träningsblogg

Träning i trappor

2 February 2011

Eftersom vår lägenhet ligger på fjärde våningen utan hiss så har jag mer eller mindre blivit expert på att gå i trappor. Jag hatar det lite varje gång jag står längst ner och vet att jag ska gå allt upp, men tror nog min kondition skulle vara något sämre och musklerna lite slappare om det inte var för just de där trapporna. Min utmaning till alla er kära läsare: ta trapporna istället för hiss nästa gång du är på väg upp. Eller ta hissen en bit upp och gå resten.

Jag har med mina nogranna trappgångstudier kommit fram till tre effektiva sätt att gå i trapporna. Ett gångsätt för vaderna, ett för magen, och ett för ben och rumpa.

Träna vaderna med att gå i trappor:

Stig på trappsteget så att endast trampdynan belastas. Försök hållas upp på tårna så att vaderna arbetar och gå raskt eller spring uppför trapporna på varje trappsteg.

Träna mage med trappgång:

Stig med hela foten på vartannat trappsteg och låt en stor vridning ske i överkroppen så att motsatt sidas axel gå mot motsatt sidas knä, och tänk på att vridningen kommer från magen. Tempot här kan vara långsammare. Här finns några andra effektiva övningar för magen där du inte behöver någon trappa.

Träna ben och rumpa med trappgång:

Ta stora kliv (vartannat eller vart tredje trappsteg) där du sätter vikten på den främre foten och pressar dig upp med hjälp av det främre benet. Här finns några andra effektiva övningar för runmpan där du inte behöver någon trappa.

Träning i trappor

Så passa på och utnyttja mina tips! Eller ge det iallafall ett försök för att märka hur effektivt det är! :)

Liknande sidor på Google:

Kategori: Ben & rumpa, Hemmaträning, Mage, TRÄNING, 2 February 2011 av Lina.
  • Ida_svenlin

    Har trapprekord de två senaste dagarna. Kurs på 6:e våningen i peffan = 6 gr upp och ner på två dagar + rum på 5:e våningen i hotellet = 4 gr upp å ner. få se om man e lemin imåro

Välkommen!

Jag är Lina Björkskog, en 88:a som för tillfället är bosatt i Helsingfors tillsammans med min underbara man. Jag är en färsk fysioterapeut och är intresserad av kitesurfing och träning i alla former.

På min blogg kan du hitta inlägg med fokus på träning, hälsa, välbefinnande och adrenalinkickar!

Jag har delat upp min blogg i två delar för att underlätta läsandet - en rosa träningsblogg och en blå kitesurfingblogg.

Produkter

Träningsmaskiner


Fråga vad som helst om träning!

Fråga:

Ditt namn:

E-post:

Jag svarar på frågan i ett inlägg inom kort!

Klicka här för att hitta alla besvarade frågor!

Kalender

May 2012
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

MITT KVITTER PÅ TWITTER

Bloggtoppar