Idag har vi varit på besök till Ekenäs, för att hälsa på min lillebror som svärde faneden i militären. Det var en hel del svarta kängor, gröna byxor och marscherande, taktstampande rekryter som skulle bli jägare.

Lillebror (i mitten) var nöjd, han hade fått reda på att han sluppit skolan på ett år, och behöver var där bara ett halvt år.

Den där kommendören som militärerna hälsade på hade många suprapinatus-muskler på sitt samvete (yrkesskadade jag gillade inte den statiska belastningen när de höll armarna på det där viset...)
Vi fick gå runt och titta på området, och till min stora förtjusning hittade jag en äkta hinderbana, som ingen använde för tillfället. Jag tyckte det var synd om den ensamma hinderbanan, och eftersom jag alltid velat testa en sån så kunde jag inte låte den stå orörd så länge till.
Jag klarade av de flesta momenten, utom den då man skulle hoppa jättelångt mellan olika rör när mina korta ben räckte inte till. Men jag älskar verkligen såna här typer av träning! Det är tufft, det är funktionellt och det är framförallt roligt! Vet inte hur jag ska göra för att få en egen hinderbana att träna på.. ? För till militären tänker jag inte åka, så roligt var det ändå inte.. ;)
Det här inlägget är postat i Olika träningsformer, Träningsblogg, VARDAGLIGT.


































