Billiga frukter och giftigt fönsterputs
Dagens tips är att ta ett besök till någon K-butik för att shoppa frukter och grönsaker billigt, när de har mycket grönsaker och frukter för bara 1 €/kg denna vecka. Jag köpte hem detta idag, vilket bara blev 6 € (förutom äpplena som komma från mamma och pappas äppelträd).
Passar bra att fylla på kylskåpet lite nu när vi landat i Helsingfors igen. Det blev en hel del packande och städande i helgen, och nu har vi officiellt flyttat tillbaka hit för vintern igen. Men på tal om städande; alltså fönsterputs måste ju vara det giftigaste som finns. Jag tvättade fönstren på lägenheten i lördags och blev sjuk efter det. Och då var det inte från draget från fönstren, utan kemikalierna som pyrde i luften och lade sig i halsen, och jag fick ont i halsen, huvudvärk och mådde illa länge efteråt. Halsontet känns ännu av och jag vet inte om det är en förkylning eller inte, bara riktigt konstig känsla. Att städa ekologiskt som har blivit så trendigt de senaste åren kanske inte skulle vara så dåligt ändå!
Men annars gick allt bra med lägenheten och vi hann t.o.m. ut till skären på lördagen för att fira veneziansk. Har missat den många år i rad nu eftersom vi alltid varit i Helsingfors, men nu fick vi tillfälle att skåda på spektaklet i skärgården. (Veneziansk, eller veneziansk afton, är sommarstuge-avslutning i Österbotten, som man ofta firar med god mat och fyrverkerier på sommarstugorna.) Höjdpunkten på veckan var att köra hem i vår lilla båt mitt i mörkret medan vi tittade på stjärnorna, facklorna och fyrverkerierna. Så mysigt!
Jamen städ me Enjo, lätt o väldans miljövänligt!! Jag städar ALLT me Enjo, kläd tvättmedel e enda medel jag köper no för tidin, resten använder jag me av Enjoduk o kallvatten, medel i form av Enjotvåla (olivtvål)
Jo, jag har faktiskt testa det hos mamma, men har inte grejorna själv. Och rent blir det ju minsann fast man inte har några kemikalier!
Rengöra ugnen är ännu värre tycker jag, fy fan vad det stack i hals och ögon. Men inget annat än det starka miljöovänliga fick bort skiten :(
Ja tyvärr behövs väl giftet ibland för att rengöra riktigt ordentligt! Men hälsosamt är det nog inte…