Påsksol och test av syskonvagnen Petite Chérie Excellence 2
Vi skulle inte ha kunnat få mycket bättre väder i påsk. Isen har smält, solen skiner och vi har varit ute hela dagarna och njutit. Vi har promenerat en hel del med vår nya vagn, en vagn vi hunnit testa några veckor nu och som jag börjat tycka så mycket om.
I det här inlägget kommer jag berätta lite mera om syskonvagnen från Jollyroom som vi valde!

Det kommer bli ganska exakt två år mellan barnen och jag tycker det varit så svårt att hitta en bra syskonvagn. Först hade vi funderat på en vagn där barnen sitter bredvid varandra, men bestämde oss slutligen för Petite Chérie Excellence 2 där barnen sitter bakom varandra.
Orsaken att valet föll på just den är att den är så smal så man kommer in genom alla dörröppningar och att man kan använda vagnen både med ett eller flera barn. Det finns så många valmöjligheter med denna vagn! När lilla G vill åka med kopplar vi på hennes liggdel framme. Jag tilltalas av tanken på att vi inte behöver skaffa flera vagnar än denna. Vi har litet hus så vi vill bara ha en barnvagn i användning.
Exempel på några valmöjligheter som finns:



Man kan också fästa två sittdelar på vagnen, när det yngre barnet blir för stor för liggdelen. Man kan svänga sittdelarna både framåt och bakåt.
Vagnen är smidig att skuffa med stora hjul, och funkar väldigt bra på både grusvägar och asfalt. Jag har haft den i hårdtestning nu under våren, men den klarar menföre och snöslask väldigt bra!



Plus och minus med Petite Chérie Excellence 2
Plus:
- Många olika alternativ för barnen att sitta på
- Enkel att använda och ändra inställningarna
- Känns rejäl och stabil
- Många olika lägen på sittdelen, går att “smyga ner” barnet till liggande från sittande
- Stora reglerbara sufletter med extra solkeps som kan tas bort
- Rullar väldigt lätt med de stora lufthjulen (låsbara framhjul)
- Smidig att fälla ihop och väger inte så mycket att lyfta in i bilen
- Med adapter passar den med Maxi Cosi babyskydd
- Superbra alternativ för dig som bara vill ha en vagn som funkar som både syskon- och enkelvagn.
Minus:
- Relativt liten sittdel, så vet inte hur länge vi kan använda den med Arthur. Han blir två år strax och har bara några centimetrar till godo på höjden. Men än så länge sover han väldigt gott i den.
- Man har inte full koll på båda barnen hela tiden när de sitter bakom varandra.
- Det går att ha liggdelen högre upp också och sittdelen nere, men då upplever jag att barnet i sittdelet har lite utrymme och vagnen blir mer svårstyrd.
- Varukorgen är stor och rymlig, men blir svåråtkomlig när liggdelen är på.

När det kommer till syskonvagnar (och vagnar överlag) så får man alltid kompromissa någonstans, och tyckte denna vagn ändå uppfyllde alla de viktigaste kriterierna som vi hade. Har varit så nöjd med den och väntar på att få använda den med lillasyster också!
Hej lina. Jag vet att inlägget las upp 2019 men jag hittar inte så mycket information om vagnen så jag testar att frågar dig istället. Jag vill använda bilbarbstolen uppe och sittdelen nere. Jag vet adaptern som jag ska ha till bilbarnstolen men vet inte om jag behöver köpa en adapter till sittdelen också då jag vill ha den på nedre delen. För jag hittar bara en adepter till bilbarnstolen. Så min tanke var om du vet något om de olika adeptern. Det kanske är samma adepters till alla delar?
Tacksam om du vet något och kan hjälpa till.
mvh