Hur snabbt försvinner styrkan efter träningspaus?
Gymträningen har stått lite i skymundan för mig hela januari. Bara några få gånger har jag tränat på Crossfit Lauttasaari. Varför det? Helt enkelt för att jag sällan orkat släpa mig de några kilometerna till salen mellan ett tight jobbschema, utan hellre tränat hemma i kortare pass.
Det positiva är att jag ändå hunnit träna, trots allt. Att träna snabbt hemma innan duschen kan också vara riktigt bra träning. Men det negativa är att styrkan i benen försvinner lite om man inte tränar med de tunga vikterna. Det är ju roligt att hålla nivån uppe!
Hur snabbt försvinner styrkan vid paus?
Jag googlade lite kring detta om hur snabbt styrkan försvinner, och det verkar faktiskt så att den inte påverkas lika snabbt som konditionen. Konditionen kan man ju märka försämring i redan efter en veckas paus, men enligt de forskningar jag läste påverkades inte styrkan nämnvärt inom de första tre veckorna. Efter en månad började däremot styrkan påverkas en hel del, vilket jag också märkt tidigare.
Ju längre du tränat styrka och i ju bättre form du är, desto långsammare sker försämringen. Och sen beror det ju väldigt mycket också på hur du tränar under pausen. Ligger du i ryggläge i soffan tre veckor i sträck så påverkas styrkan förstås mera än om du är aktiv och rör på dig.
Var inte rädd för att vila någon vecka från styrketräningen nu som då, om det känns som att kroppen behöver det. Försämringen sker inte så snabbt trots allt, utan tvärtom är det bra med lugnare perioder ibland också. Vila är ju superviktigt, och en vilovecka efter några veckors hård träning gör dig starkare i längden. Det finns ju en orsak till att elitidrottare vilar upp sig inför sina stora tävlingar!
Men en lugnare period behöver alltså inte betyda att du ligger på soffan och stirrar i taket under en hel vecka, utan du kan gärna göra lättare träning under tiden, t.ex. enkel konditionsträning eller lågintensiv gymträning med lätta vikter. Du undviker bara den tunga träningen och låter kroppen återhämta sig.
Men goda nyheter tyckte jag det var i alla fall! Lite hemmaträning här och där, och lite tunga vikter nu som då – det är en kombination som funkar för mig i alla fall.

Vad jag håller på med på den sista bilden? Bra fråga. Jag filmade mitt träningspass med några favoritövningar idag, och ska se om jag får ihop det till en liten video.
Bra inlägg! Jag hade ett långt uppehåll från träningen 2015 (typ 8 månader kanske) och tränade på sin höjd lite hemifrån med kroppsvikt och några simpla hemmagjorda vikter. Men usch så svag jag blev i kroppen (samt gick ner i vikt och blev lite magrare på köpet, vilket INTE är en positiv sak för min del). Jag har försökt komma igång med styrketräningen igen sen oktober men känner mig fortfarande betydligt svagare än 2013-2014 då jag var som starkast, så det är inte så jättepeppande.. -.- Men kanske motivationen kommer tillbaka ordentligt en vacker dag igen, svårt att tvinga fram sånt :)
Tack ska du ha! Jag hoppas motivationen kommer fram igen! Varje gång du tränar är du ju i lite bättre form än dagen innan – det brukar jag tänka på när jag har svårt att se resultat av träningen.. ;)
Intressant att veta. Jag har inte tränat med så tunga vikter på en lång tid, utan kört massor av annan träning. Nu har jag tänkt försöka på att träna på ett annat vis än de senaste 2-3 åren, så få se vad det ger för resultat. Förstås behåller jag ju nog delar av mitt gamla tränings jag.
Ser framemot en ny video! Dendär “pistol-benövningen” du gör på sista bilden skulle jag aldrig klara fristående. Brukar göra den ibland i junglesport, men mina knän gillar den inte riktigt…
/Kitty
Det är alltid bra att variera träningen, och spännande att se hur olika träningar ger för resultat!
Det stämmer att pistols belastar knäet väldigt mycket, så man får vara lite försiktig med den! Videon är på kommande :)