Bra start på snowkite-säsongen
Äntligen var det tillräckligt mycket vind så jag fick nån användning av all den mjuka snön som pyrt ner de senaste dagarna! Bredviken är frusen och snön låg tjock. Synen som mötte mig var några stackars drakar som knappt hölls i luften i den svaga vinden, men när jag väntade en liten stund så kickade vinden in – så jag tackade och tog emot och pumpade upp draken.
Det känns alltid lika otympligt att börja säsongen i snö, när man är van med vattnet. Jag säger ju alltid att det är lättare att lära sig kitesurfa på vintern, men idag tyckte jag det kändes så klumpigt. Fallen är så mycket mera definitiva på nåt sätt. Snön yr in i kläderna och det tar en evighet att komma upp med brädan på fötterna. Men när man står uppe på brädan och får fart framåt, så är det en härlig blandning av kitesurfing och snowboarding.
Låren tröttnade snabbt idag, efter ca 45 minuter på isen. Men mer vana lär de bli – jag hoppas det blir mera snowkiting till helgen. Då ska jag också ta mera foton. Idag dog kameran av köldshock efter första selfien.
Nu fick jag min nepalesiska mat från Foodora så det ska jag njuta av nu. Det är första gången jag beställde hem mat på detta sätt, men det verkar farligt bra!
PS. Headerbilden är inte från idag. Riktigt så där livligt var det inte, även om det var action med en drake på rymmen.
Väderkarta i kväll: Lite på plussidan i sydvästra Skåne
Under eftermiddagen och kvällen kan det bli en eller annan plusgrad i sydvästra Skåne. Däremot ser dagens snöande i ut att ha upphört helt framåt kvällen. I övrigt fortsatt kyla, även om den dämpas i nordöstra Norrland med ökad molnighet och efterhand även en lite snö.
Det blir längdskidor till helgen snowkiting är nog lika jobbigt som det ser ut att vara. Jag har sett kitare i Kärradal där vi har en stuga, även i pollensabukten på Mallorca det ser kul ut . Giro verkar ha ett brett sortiment på hjälmar köpte en Giro Attack cyklehjälm med ögon skydd
Längskidor låter inte fel det heller! Snowkiting är nog otroligt jobbigt, om man åker snabbt eller övar på något. Men kul! :)