Blåbär är det nya superbäret
Bilden ovan fotade jag i Storsand i tisdags när jag väntade att Jonathan skulle vara färdig på vattnet. Jag fördrev tiden med att plocka lite blåbär, men det var så liten mängd att de alla nog blev uppätna några sekunder senare. Jag skulle vilja fara ut i skogen för att plocka blåbär för att frysa ner, för de går ju att använda till så mycket! Men eftersom vi kommer att flytta nästa vecka så har jag ingen frys att förvara dem i, så då känns det meningslöst att plocka dem. Men kanske hinner jag plocka senare också. I annat fall så finns de ju faktiskt också i frysdisken i butiken.
Om ni kommer ihåg fanns ju blåbäret med på min lista över de mest hälsosamma frukterna, och inte utan orsak.
Snabbfakta om blåbäret:
- Kallas ett superbär tack vare den stora mängden antioxidanter och vitaminer och mineraler såsom C-vitamin, B-vitamin, fosfor, kalcium, magnesium, kalium, betakaroten och järn.
- Blåbär har många goda egenskaper, exempelvis motverkar blåbäret inflammationer i kroppen.
- Blåbären används som huskur för att stoppa diarré, motverka matsmältningsstörningar, förbättra minnet. Blåbär renar också blodet, förbättrar cirkulationen, och är bra för synen.
Blåbär är alltså ett riktigt superbär! Varför köpa superfoods som acai- och gojibär från utlandet när man istället kan skaffa detta goda mirakelbär bara genom att ta sig runt husknuten? För blåbär är minst lika bra som vilket annat superbär som helst.