God mat är till för att ätas
Visst är det underbart att ha sin favoritrestaurang, som man kan hämta mat från de dagar man inte orkar kocka. Eller när man helt enkelt vill ha något riktigt gott att äta. En av mina favoritrestauranger är en nepalesisk restaurang som heter Lumbini och finns på Drumsö, inte alls långt från mig.
Jag är så tacksam över min syster som en gång föreslog nepalesisk mat när vi skulle äta på stan. Det var som om en hel värld öppnade sig för mig. Butter chicken, naanbröd och ingefärasåser blev mitt kulinariska himmelrike och har faktiskt stått ganska obesegrade på tronen sedan dess.
Jag vet inte varför jag ville ägna ett blogginlägg åt nepalesisk mat. Kanske för att jag precis kom hem från en lunch på Lumbini. Kanske för att de råkade servera en perfekt, krämig butter chicken och för att min mage är så mätt och glad. Kanske för att jag ville skriva att god mat är till för att ätas.
Nepalesisk mat är kanske inte det allra hälsosammaste man kan äta, men när något är så gott är det absolut meningen att man ska njuta av det också. Inte för ofta, för det bästa sättet att få favoritrestaurangen att smaka sämre är att besöka den för ofta. Men ibland, när man besöker den nu som då, så smakar det alltid lika himmelskt.
Jag åt nepalesiskt igår, så himla gott! :) Och du har rätt – god mat finns till för att ätas!
Ja, supergott e de :)
😄 javisst är det gott! och nu blir jag snål 😊
Haha! :)