3 goda recept med proteinpulver som du fixar på max en kvart
Proteinpulver används ju främst till shakes efter träning för de flesta, men visste du att proteinpulver också går riktigt bra att använda till matlagning och bakning? Lite extra protein är aldrig fel, och är recepten dessutom goda så blir de lätt till nyttiga favoriter man gör om och om igen.
Här kommer några av mina favoriter – 3 olika recept med proteinpulver!
Alla recepten innehåller enkla ingredienser som är enkla att röra ihop.
1. Varm choklad med extra protein
Varm choklad är ju så gott när man kommer in från en kall promenad eller snölek ute! Om man vill göra den varma chokladen hälsosammare med lite extra protein och mindre socker, så är detta recept riktigt bra.
Varm choklad recept
- En kopp mjölk
- 1 msk kakao
- 1 msk (eller lite mindre) proteinpulver med chokladsmak
Värm i mikron, drick och njut!
2. Proteinpannkakor
Proteinpannkakor, eller plättar som jag själv säger, kan varieras in i det oändliga. Min favorit just nu är receptet nedan, som ger frasiga och goda pannkakor! Jag gillar att ha med lite banan, vilket ger en mer “äkta smak”. Använder man enbart ägg, mjölk och proteinpulver tycker jag det smakar lite papper. Fiberhusk kan man också variera med om man vill lämna bort vetemjölet.
Proteinpannkakor recept
- ½ banan
- 0, 5 dl mjölk /vatten
- 0,5 dl proteinpulver (jag använde med jordgubbssmak)
- 2 ägg
Mosa bananen. Blanda mjölk och proteinpulver väl så du får bort alla klumpar. Blanda ihop och tillsätt ägg. Vill du ha ännu mera protein så ökar du bara mängden proteinpulver och mjölk. Stek i smör eller kokosolja. Receptet går bra att göra våfflor av också. Det är nästan ännu godare! Servera tillsammans med t.ex. blåbär och naturell yoghurt.
3. Hemmagjorda proteinbars
De allra bästa proteinbars är de som du gör hemma. Både för att göra dem nyttigare och för att få dem godare! Proteinbars du köper innehåller ofta socker och konserveringsmedel, men när du gör dem själv kan du ju bestämma precis vad du lägger i dem. Och jag måste säga att dessa proteinbars nog var de godaste jag någonsin ätit. Dessutom är de snabba att laga.
Här hittar du receptet på mina proteinbars!
Vilket proteinpulver ska man använda?
Som du märker är användningsområdena för proteinpulver många, och listan kan göras hur lång som helst ännu. Du behöver såklart inte använda sig av proteinpulver om du inte vill, utan vanlig proteinrik mat räcker bra i de flesta fall. Men om du känner att du behöver lite extra protein nu som då (t.ex. om du är vegetarian eller äter dåliga luncher och middagar) så kan det vara bra att ha en påse hemma. Jag använder inte proteinpulver regelbundet, men ibland plockar jag fram det för att experimentera lite i köket!
Jag använder mig av ett vanligt mjölkproteinpulver (vassle), som finns i många olika varianter beroende på tillverkare. Kolla att proteinpulvret innehåller BCAA, som ibland också skrivs ut som leucin, isoleucin och valin. De är de enda aminosyrorna du behöver, eftersom kroppen själv kan bilda de övriga. Här hittar du proteinpulver hos Svenskt Kosttillskott. Core Whey Protein är ett prisvärt proteinpulver medan Core Protein Pro innehåller mest protein av dem alla.
Lycka till i köket!
Oj va bra, det ska jag testa :) väntar ivrigt på morgondagens recept! Har en stor burk med proteinpulver som hörde till nån av de alla “livsstilsförändringar” jag testat :D tycker dock inte om konstiga “teko-smaker” (även om pulvret borde vara av god kvalitet om man nu kan säga så om pulver) å burken står fortfarande i skåpet, men varm kakao eller bars kanske inte sku vara så tokigt :)
Jo, testa! Det är ett bra sätt att få slut på proteinpulvret i skåpet :)
Kom det något recept dagen efter? Lyckas inte hitta det.
Hej! Här hittar du receptet: https://www.linabjorkskog.com/kost/lucka-1-hemmagjorda-proteinbars