Lunchtips: två enkla och goda sommarsallader
Nu när Jonathan börjat jobba igen så är det jag själv som ska försöka få i mig nån mat mellan all amning. Då blir det oftast något som tar snabbt att göra, så jag också ska hinna äta upp det innan Tranungen vaknar igen. För det blir oftast så att jag tar en titt i kylskåpet och lagar nåt av det som finns. Med en kid som sover på trappan så vill man ju helst inte börja packa ner honom i bilen bara för att köpa något smått som fattas.
Här är två goda och somriga sallader som uppstod mer eller mindre när kylskåpet blev tömt.
Halloumisallad med nektariner
Favoriten till lunch är just nu halloumiost, och det ska helst alltid finnas hemma. Godast blir halloumi förstås på grillen, men att vända dem i stekpanna på hög värme blir också hur gott som helst. Superenkelt, men riktigt gott, blir det tillsammans med lite grönsaker i en sallad. Idag åt jag till exempel med gurka och nektariner som blev en oväntat bra kombo. Jag lade också till två stekta ägg för mera mättnad (även om det inte gör sig så bra på bild och inte känns direkt somrigt).
Kycklingsallad med jordgubbar
Tips nummer två är en kycklingsallad som jag åt häromdagen. Då hade faktiskt Jonathan gjort kycklingen på grillen och den var supersaftig och god. Jag älskar att grilla kyckling av den anledningen att det alltid blir gott, men det går förstås bra att steka den i stekpanna också. Marinera gärna kycklingen i olivolja, vitlök, citron, salt, peppar, basilika och oregano en stund innan du tillagar den. Salladen pimpades bland annat med jordgubbar, valnötter och aioli – också en oväntad men väldigt god kombo!
En sallad kan göras på så oändligt många sätt, och kan bli hur mättande och god som helst!