Min kitesurfing blogg Min Träningsblogg

Dagens övning: Sidoplankan med vridning

10 January 2012

Dagens övning blir sidoplankan med en vridning som tränar bålen, främst sneda magmusklerna, och höftpartiet. Du kommer antagligen också att känna att armen du håller dig upp på tränas. Jag har lite hat-kärlek till denna övning, eftersom den får de sneda magmusklerna att skrika, speciellt mycket känns det i sidan längre ner mot golvet. Perfekt för att tighta till lovehandles-området (om man nu mot förmodan ändå vill tighta till sig fast man vet att man duger som man är, med tanke på mitt inlägg igår!)

Men nu tänkte jag utmana er, alla bloggläsare! Hur länge orkar du göra denna övning? Jag kämpade allt vad jag kunde och klarade en och en halv minut per sida. Hur länge orkar du göra denna övning? Alla läsare måste göra den, så länge man orkar åt båda hållen! Så kan man skriva ner resultaten som kommentar till inlägget om man vill. Kom igen alla, kämpa kämpa! 

PS. Kom ihåg att hålla höften lågt ner, i linje med resten av kroppen. Gör övningen gärna framför en spegel!

Liknande sidor på Google:

Kategori: Dagens övning, Hemmaträning, Mage, TRÄNING, Youtube, 10 January 2012 av Lina.
  • http://www.domkallarmighannes.com/ joanna

    Hej
    Jag heter Joanna och är 23 år men när jag var 14 år fick jag diagnosen Aspergers syndrom och nu bloggar jag öppenhjärtat om mitt liv med diagnosen för att samhället ska få mer insikt och förståelse för hur det är att leva med ett dolt funktionshinder och att alla är llika värda oavsett bakgrund.
    Kör även en stor veckans blogg tävling nu där du har chansen att bli länkad inför mina 300-600 unika läsare/dag så kolla gärna in min blogg:)
    kram
    Ps. du kanske tom vill göra ett bloglovin byte?:)
    Ps. Finns flera tävlingar med fina priser också:)

  • http://www.facebook.com/people/Johannes-Snellman/693158952 Johannes Snellman

    Ja had täiji 1 min o 40 sek tå ja håksa att klocko e så mytschi så ja måst fara o sova, ja hända tyvärr int träna ana sido na… :)

    • http://www.linabjorkskog.com/ Lina Björkskog

      Haha, sku troo att du klara he.. :D Nämen fint jobbat! ;)

  • http://www.webhostings.in/ Website Hosting

    This is site is best for exercise related information and i get it huge and information knowledge here.

  • http://www.facebook.com/kenjiclaesson Kenji Claesson

    Tyckte att övningen såg enkel ut och att jag borde kunna hålla på hur länge som helst men tji fick jag.
    Efter 2min gav jag upp ena sidan för att orka andra också. Klarade 2min där med men det var tungt. Någon sek till per sida hade jag med facit i hand kunnat kräma ur men inte mycket till. :P

  • Mattias Ögren

    Mycket jobbigare än jag trodde:) Blev bara 1.20 på höger och 1.15 min på vänster.

  • Mattias Ögren

    Gjorde idag igen när jag var uppvärmd. 1.48 min på höger och 1.41 min på vänster

  • http://www.linabjorkskog.com/ Lina Björkskog

    Fint jobbat! Alla vann mig, alltså.. Hrm, blir att börja träna nu då.. ;)

Välkommen!

Jag är Lina Björkskog, en 88:a som för tillfället är bosatt i Helsingfors tillsammans med min underbara man. Jag är en färsk fysioterapeut och är intresserad av kitesurfing och träning i alla former.

På min blogg kan du hitta inlägg med fokus på träning, hälsa, välbefinnande och adrenalinkickar!

Jag har delat upp min blogg i två delar för att underlätta läsandet - en rosa träningsblogg och en blå kitesurfingblogg.

Produkter

Pulsklockor


Fråga vad som helst om träning!

Fråga:

Ditt namn:

E-post:

Jag svarar på frågan i ett inlägg inom kort!

Klicka här för att hitta alla besvarade frågor!

Kalender

May 2012
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

MITT KVITTER PÅ TWITTER

Bloggtoppar