Pistols i dagens WOD
Jag var sugen på kitesurfing idag eftersom vinden såg bra ut, men Jonathan hann inte hem i tid så då blev det ett träningspass istället. Men när jag cyklade iväg till gymmet var jag rätt så nöjd med mitt val iallafall, för vinden kändes superkall även om jag hade vinterjacka, mössa och vantar. Den här årstiden känns det så lyxigt att ha möjligheten att träna inomhus i ljuset och värmen.
Idag hade vi faktiskt pistols i dagens WOD, roligt med tanke på att jag råkat utse övningen till veckans övning idag. Men idag gjorde jag inte pistols i ringar, utan på en låda så att det ena benet kom utanför (vilket är lättare än vanliga pistols eftersom benet inte behöver peka rakt fram). Och pistols på lådan tyckte jag faktiskt var ännu roligare än i ringar faktiskt, för då kan man inte “fuska” så mycket med att hjälpa till med händerna!
Pistols ingick i en 20-minuters AMRAP med handstand push ups (handstående armpressar) och pull-ups. Dessa tre övningar så många varv igenom som man hann på 20 minuter. Lite mer än 7 varv hann jag, och då var det pull-upsen som slöade ner på takten. Pulsen var rätt så lugn, men musklerna fick jobba. Pistols och handstand push-ups var båda jätteroliga!
Skön start på veckan!
