Bouldering som avbrott från den vanliga träningen
Jag är säkert inte den enda som tycker att träningen går lite i vågor. Ibland är det jättekul med träning och träningspassen känns lockande, och ibland går det bara inte alls. Jag är i något man kanske kan kalla för svacka just nu, som jag märkte av redan förra veckan.
Det beror delvist på att min armbåge börjat krångla igen (efter en kitekrasch i augusti), och nu kan jag inte träna i princip något som har med armar att göra. Delvis beror det också på att jag är allmänt ointresserad av CrossFit för tillfället och tycker ordet “skivstång” inte alls låter lockande.
Jag vet att jag snart kommer att älska CrossFit igen (jag var faktiskt på ett lättare träningspass idag redan), för så är det alltid. Men om jag inte vill träna så tränar jag inte. Jag ser ingen vits med att pressa mig själv på träningspass jag inte vill på. Varför skulle jag det? Mina mål är inte att tävla inom CrossFit utan jag vill träna för att hålla mig i form och må bra. Mitt motto har alltid varit “do what you love and love what you do”.
Så istället för den vanliga träningen så ville jag igårkväll göra någonting annorlunda. Bouldering var jag sugen på, och bouldering blev det! Bouldering är klättring, fast utan sele och rep. Man klättrar på låga väggar med mjuka madrasser under. Jättekul, utmanande, och framförallt – annorlunda från den vanliga träningen!
Jag har alltid rekommenderat att träna det man tycker är roligt. Det är hur lätt som helst att börja med en ny sport, men för att fortsätta med det så måste man tycka om det. Av den orsaken tycker jag inte alla ska träna på gym – för det passar inte för alla. Alla är vi så olika!
Och ibland blir det för mycket av det roliga, även om man egentligen gillar det. Som jag med träningen just nu. Då får man bara ta en liten paus, göra något annat man hellre vill göra, och fortsätta på nytt igen när lusten kommit tillbaka.
Klättringen igår gick riktigt bra till en början, men efter en stund började min armbåge säga ifrån så jag fick ta det lite lugnare. Men väldigt roligt var det!
Varken jag eller Jonathan är bra klättrare, så vi följde till stor del de lättaste banorna, de gula. De gröna klarade vi också några stycken av, som är de nästlättaste. Klättring handlar väldigt mycket om teknik och att avlasta armarna genom att använda benen, så det skulle vara roligt att någon gång klättra med en kunnig som kunde ge lite tips.
Varför jag gillar klättring är också för att jag är så livrädd för höjder – något som kommit på senare år. Så det är väldigt bra för mig att klättra för att vänja bort höjdrädslan. Jag tycker det är väldigt läskigt att klättra dit högt upp och jag är livrädd för att ramla ner. Hoppa högt med kiten är inga problem, och bungy jump är också roligt, men att inte sitta fast någonstans på en hög höjd är läskigt.
I did it!
Den vanliga klättringen gav vi oss inte på, utan körde bara bouldering. Fast de väggarna såg lockande ut de också!
Så här såg det ut när vi testade bouldering förra vintern, på samma ställe. Lika kul var det då!
Har du något ställe du kan testa bouldering? Testa om du har möjlighet, det är så roligt!