Studsmatteolycka
Det börjar bli högsäsong för studsmattorna (trampolinerna) och tyvärr också olyckorna. Arthur var häromdagen och hoppa på studsmattan med kusinerna när de hoppade in i varandra och han fick ont i benet. Jag tog blicken från dem ett ögonblick och det räckte. Röntgen visade inget men han kan fortfarande inte stöda på benet så vi får följa med och se hur det går.
Men så jobbigt att se när han har ont och blir frustrerad när han inte kan röra sig normalt. Det betyder också att det är full rulle här hemma, med en som håller på lära sig gå och en som slutat att gå.
Jag har nu några dagar i rad packat in dem i springvagnen och gått eller sprungit med dem. Jobbiga dagar som dessa behöver jag aktivitet mer än nånsin förr. Aktivitet och kaffe. Och pizza och familjen och bastu. Då löser sig det mesta.
Trevlig helg och hoppa lugnt på studsmattorna!