Morgonträning som gav energi!
Att börja dagen med träning är aldrig fel. För att orka träna styrka åt jag två skramlade ägg och ett glas oboy för snabb energi innan jag gav mig iväg. Jag sprang iväg mot utegymmet och tränade ett liknande program som sist, fast med små ändringar.
Det blev detta program i tre set:
- Utfall eller snarare höga kliv upp på bänk -blev egentligen enbens-knäböj eftersom bänken var så hög (10 per ben)
- Armhävningar på bänk (10-15 stycken)
- Boxhopp – jämfota hopp upp på bänk med knäböj mellan varje upprepning (10 stycken)
- Benuppdrag med raka ben, hängandes i chin-stång (10 stycken)
- Djupa dips uppe på två chin-stänger (fötterna framåt) (10 stycken)
- Djupa explosiva utfallshopp till sidorna på en sten (20 stycken)
- Rygglyft (15 stycken)
- Pull-ups (så många jag orkade explosivt + så många jag orkade bromasande excentriska)
Sen avslutade jag med rusher uppför en brant backe, bara för att klämma det sista ur låren. Det är roligt att lära sig utnyttja det man hittar i naturen. Backe = rusher, omkullvält träd = armhävningar, sten = sidoutfall, bänk = upphopp och så vidare. Bara fantastin sätter gränser!
Träningens minus: Död telefon + glömde vattenflaskan
Träningens plus: Koltrasten som satt och tittade på och sjöng medan jag tränade + solstrålarna i lövskogen vid utegymmet.
Träningenens skönaste: Den sköna känslan efteråt och dagens yoga-stretch utomhus i solen. (Kommer ihåg videon utantill nu!)
Jag hade latat mig från träningen en hel vecka (förutom kitesurfing x 2), och kroppen var slöare än vanligt på något vis. Jag tycker det är svårare att ta sig tid för träning om man missar några träningspass, och det krävs mera av sig själv för att komma in i rutinerna igen. För att motivera mig idag hade jag en bild av en muskulös jag i bakhuvudet – jag vill vara stark! Nu efteråt känns det ju så klart superbra och jag ska försöka att hålla igång regelbundet nu igen. Inte bara för att bli starkare – utan också för att få mera energi. Efter träningspasset idag var energinivån så hög att jag både tvättade kläder och skurade badrummet utav bara farten. Plus plus, helt enkelt.